Morele suszone na słońcu

Suszenia ciąg dalszy :) Tym razem podzielę się z Wami tym, w jaki sposób suszyć morele na słońcu. Są to owoce, które suszy się dość szybko, ponieważ potrzebują one od 23 do 35 godzin słońca. U mnie morele suszą się 3 dni. Jak widać na zdjęciach, takie domowe suszone morele wyglądają zupełnie inaczej niż te, które można kupić w sklepach. Smakowo też się bardzo różnią. Pomimo tego, że moczę owoce w syropie z miodem, to wysuszone morele są kwaskowate, ale też posiadają bardzo aromatyczny smak. Dawniej, gdybym zobaczyła takie w sklepie, pomyślałabym, że są jakieś nieudane, może źle przechowywane. Okazuje się jednak, że pięknie żółte suszone morele są siarkowane. Dwutlenek siarki pozwala zachować im dłużej świeżość i ładny wygląd, ale niestety estetyczniejszy wygląd nie idzie w parze z walorami zdrowotnymi. Co więcej, u osób szczególnie wrażliwych lub uczulonych, spożycie siarkowanych bakalii może wiązać się z nudnościami i bólami głowy.

Suszone morele zapobiegają rozwojowi nowotworów, chorób serca i układu krążenia. Zalecane osobom z nadciśnieniem,  niedokrwistością, problemami z nerkami. Regulują ciśnienie i gospodarkę wodną. Łagodzą objawy nadkwasoty, ułatwiają trawienie, dodają energii, poprawiają samopoczucie. Są ważne w diecie kobiet - poprawiają wygląd cery i pomagają utrzymać odpowiedni poziom estrogenów. Ważne składniki: witaminy A i C, flawonoidy, żelazo, potas, bor, błonnik.Do suszenia moreli używam płaskiej blaszki, takiej z piekarnika. Po bokach zrobiłam sobie podpórki, żeby gaza, którą przykrywam owoce, nie dotykała ich. Blaszkę wykładam pergaminem.

Bardzo ważne jest, aby morele dobrze umyć. Ja myję je najpierw pod bieżącą letnią wodą. Następnie wkładam je na kilka minut do letniej wody z octem (na 1 litr wody pół szklanki octu jabłkowego). Później przekładam je do letniej wody z sodą (na 1 litr wody 1 łyżka sody). Moczę morele kilka minut, następnie można je jeszcze opłukać bieżącą zimną wodą. 

Teraz można morele przekroić na pół i wyciągnąć pestki.

Należy przygotować syrop konserwujący morele. Do syropu potrzebujemy 1 części miodu na 4 części wody. Syrop dobrze mieszamy. W tak przygotowanym syropie moczymy przekrojone morele przez 5 minut. Następnie wyciągamy morele, strząsamy syrop i układamy na przygotowanej blaszce. Pamiętamy, żeby morele były ułożone przekrojoną częścią do góry. Blaszkę przykrywamy gazą i wystawiamy na słońce. Ustawiamy je w miejscu, gdzie słońca mamy najwięcej, najlepiej przez cały dzień. Wieczorem morele zabieramy do domu, do ciepłego pomieszczenia.
Jak już napisałam, do suszenia moreli potrzebujemy od 23 do 35 godzin słońca.

Wysuszone już morele wkładamy do słoika i szczelnie zakręcamy.
 


Morele to owoce, które dają zdrowie wszystkim grupom krwi. Zachęcam zatem do jedzenia zarówno świeżych moreli jak i suszonych.

Smacznego!

Pestki moreli możemy również wykorzystać. Są one bogatym źródłem witaminy B17. W związku z tym, można pestki rozłupać i zjeść kilka ziarenek dziennie. Tutaj trochę na ten temat.

Źródło:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz