Oliwy regionalne

"El aceite de oliva todo mal quita" 
 "Oliwa z oliwek usuwa wszelkie zło" 

          Stare hiszpańskie przysłowie mówi o leczniczym działaniu oliwy z oliwek. Ma ono szczególne znaczenie w Andaluzji, gdzie powstaje najwięcej rodzajów hiszpańskiej oliwy.
       Oliwka europejska to wiecznie zielone drzewo, które może żyć nawet do 1000 lat. Drzewa oliwne są niezwykle wytrzymałe, odporne na choroby oraz szkodniki. Zbiory owoców zaczynają się pod koniec września, kiedy oliwki są zielone, a kończy w lutym, gdy owoce są dojrzałe i mają ciemną, granatową lub czarną skórkę. Zarówno mezokarp (środkowa warstwa owocni) jak i pestka zawiera od 25 do 60% tłuszczu stąd też są przerabiane na oliwę. Największą sławę oliwka europejska uzyskała dzięki oliwie z oliwek. Jest ona niezastąpiona w kuchni i kosmetyce. Najwartościowszą oliwę uzyskuje się w wyniku pierwszego tłoczenia dojrzałych owoców na zimno. Jest to oliwa Extra Virgin. Oliwa z oliwek posiada doskonały smak. Brak filtracji czyni ją najbardziej naturalnym i wartościowym produktem wśród oliw.Niefiltrowana oliwa z pierwszego tłoczenia ma zielonkawo-żółty kolor i jest naturalnie mętna. To właśnie w pozostałych cząsteczkach oliwek zawartych w zawiesinie i osadzie znajdują się skoncentrowane, cenne naturalne przeciwutleniacze (do 30% więcej niż w oliwie filtrowanej) tj. polifenole. Przeciwutleniacze, w tym przede wszystkim witaminy E i A chronią komórki przed uszkodzeniem powodowanym przez wolne rodniki i tym samym spowalniają proces starzenia. Witamina E to źródło młodości - dodaje witalności, energii, chęci do życia i radości. Pomaga w leczeniu wielu dolegliwości skórnych, potrzebna jest oczom, płucom, mięśniom i krwi. Witamina A wzmacnia siły obronne organizmu, poprawia wzrok, wpływa na wygląd włosów i skóry. W miarę starzenia się zmniejsza się wydolność naszego systemu trawiennego, co skutkuje zmniejszoną przyswajalnością składników odżywczych z żywności, zwłaszcza witamin i minerałów. Oliwa z oliwek może temu zaradzić gdyż sama jest łatwo trawiona i witaminy w niej zawarte są łatwiej przyswajalne. Jednocześnie poprawia trawienie. Oliwa z oliwek przyspiesza tez mineralizację kości , co sprzyja budowie systemu kostnego u dzieci i młodzieży i spowalnia proces utraty kości w starszym wieku. Kwas oleinowy w niej zawarty powoduje spadek zachorowań na astmę i alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Ponadto oliwa z oliwek pomaga przy miażdżycy, kamicy żółciowej, nieżycie i owrzodzeniu żołądka oraz w zaparciach. Przeciwdziała zakrzepom. Powinna być stosowana przez osoby chore na cukrzycę gdyż doskonale asymiluje cukry i wyrównuje ich poziom we krwi.
  • Oliwa jest bardzo wrażliwa i można łatwo popsuć jej smak i właściwości. Największym wrogiem oliwy jest światło słoneczne oraz powietrze, powodujące utlenianie się. Światło niszczy jej składniki, więc należy ją przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu. Pomieszczenie do przechowywania oliwy powinno mieć temperaturę od 10 do 18 stopni Celsjusza.
  • Po otwarciu butelki oliwę najlepiej spożyć w ciągu 3 do 6-ciu miesięcy.
  • W trakcie smażenia oliwa z oliwek Extra Virgin traci przeciwutleniacze, dlatego najlepiej nie używać jej w tym celu
  • Zdaniem żywieniowców korzyść z właściwości zdrowotnych oliwy można odnieść wtedy, gdy uwzględnia się ją w diecie przez całe życie
  • Największy wpływ oliwy na zdrowie odczuwa się, stosując dietę bogatą w ryby, warzywa i owoce.
źródło:
     Postanowiłam umieszczać tutaj każdą, zakupioną przeze mnie, regionalną oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia. Zaczynam więc od oliwy zakupionej na bazarze żywności ekologicznej w Algarrobo-Costa. Jak widać na zdjęciu, jest to oliwa o kolorze złocistożółtym, bardzo mętna i gęsta. Oliwa ta posiada gorzki smak, charakterystyczny dla oliwy z zielonych, dojrzewających oliwek. Posiada charakterystyczny zapach świeżo skoszonej trawy.

Oliwa z oliwek Nerja Eco zakupiona na bazarze żywności ekologicznej w Algarrobo-Costa (Malaga)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz